Turneul de tenis de la Wimbledon ofera in aceste zile cea mai lunga partida din istorie. Meciul dintre americanul John Isner, cap de serie numarul 23, si francezul Nicolas Mahut, locul 148 ATP, din turul intai al competitiei, a inceput marti, dar a fost intrerupt dupa patru seturi, din cauza intunericului, fiind reluat miercuri, anunta Mediafax.

Miercuri, cei doi tenismeni au jucat sapte ore si sase minute, cel mai lung set din istorie, si au servit impreuna 193 de asi. Inainte de reluarea partidei, scorul dintre Mahut si Isner este 4-6, 6-3, 7-6 (7), 6-7 (3), 59-59. Partida se va relua astazi, pe terenul 18, nu inainte de ora 16:30, conform site-ului oficial al competitiei.“Isner este un campion, a trebuit sa lupt cum n-am mai facut-o niciodata, vom reveni maine (n.r. – joi) si vom vedea, dar este un moment incredibil. Nu stiu ce sa spun, nu stiu cate ore am jucat”, a declarat Mahut, care, potrivit sursei citate, a mai jucat un astfel de meci in turul doi al calificarilor, unde a castigat un set cu 24-22 in fata britanicului Alex Bogdanovic.“Nu se va mai intampla niciodata asa ceva. Am servit amandoi fantastic”, a completat Isner.

Americanul a servit 98 de asi in aceasta partida, iar adversarul sau 94, doborand astfel recordul lui Ivo Karlovic, care servise 78 de asi.

Cei doi jucatori au decis de comun acord miercuri, la ora 21:10, sa intrerupa meciul pana joi. Aceasta confruntare intrata in istorie a starnit interesul celorlalti participanti la turneu, care s-au strans sa urmareasca la televizor meciul dintre Isner si Mahut.“Este inimaginabil, nu stuim daca sa plangem sau sa radem”, a declarat favoritul principal al competitiei, Roger Federer, completat de sarbul Novak Djokovic: “Ce sa zic? Este surprinzator. Toata lumea de la vestiare se uita la asta, sunt peste tot. Sunt impresionat de faptul ca cei doi si-au tinut serviciul atat de usor pe parcursul intregii zile. Este incredibil! Poate ca ar fi trebuit amandoi sa ajunga la un acord sa joace tie-break la scorul de 50-50.

Nu este important invingatorul, au castigat amandoi”.Precendul record in ceea ce priveste durata unei partide de tenis era detinut de americanii Pancho Gonzalez si Charlie Pasarell, al caror meci, disputat tot la Wimbledon, in 1969, inainte de introducerea tie-break-ului (1973), s-a incheiat dupa disputarea a 112 game-uri. Atunci, Gonzalez s-a impus cu scorul de 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9, la capatul a cinci ore si 12 minute de joc.